Hape menynë kryesore

Komuna e Mavrovës dhe Radostushës është një komunë në Republiken perendimore te Maqedonise. Selia e komunës është e vendosur në fshatin Radostushes. Kjo komunë është pjesë e Rajonit statistikor te Pollogut.

Komuna e Mavrovës dhe Radostushës
Општина Маврово и Ростушe
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e RM)
Zyrat Radostushë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 663.19 km2
Popullsia 8618 banorë
Dendësia 13 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare http://www.mls.gov.mk/map.aspx?sm=29&mapid=70

GjeografiaRedakto

Komuna e Gostivarit në lindje, Komuna e Dibrës në jug dhe Shqipëria në perëndim.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit nga viti 2002[1], kjo komunë ka 8,618 banorë. Popullsia qe jeton ne kete komunë përfshijnë:

  • Maqedonas = 4,349 (50.5%)
  • Turq = 2,680 (31.1%)
  • Shqiptare = 1,483 (17.2%)
  • Te tjere.

BurimetRedakto

VendbanimetRedakto

Komuna e Mavroves dhe Radostushes i përfshin këto vendbanime: Radostush,Verbjani,Nistrov,Duf,Necpur,Tanush,Senca,Njivishte,Grekaj,Belicica,Novo-Sello,Zhirovnic,Boletin,Bitushe,Velebordo,Vidushe,Vollkovija,Verben,Galicnik,Jance,Zhuzhnje,Kicinica,Krakornica,Leunova,Lazaropolje,Mavrovi-Anovi,Roskoti,Ribnica,Skudrinj,Stredkovo,Sushica,Cerovo.


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto