Hape menynë kryesore

Komuna e Gostivarit është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë duke u kufizuar me komunën e Vrapçishtit, Kërçovës, Tetovës, Mavrovës.

Komuna e Gostivarit
Општина Гостивар
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Gostivarit
Flag of Gostivar Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Gostivarit
Vendndodhja
Komuna e Gostivarit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Gostivarit
Komuna e Gostivarit

Koordinatat: 41°48′0″V 20°55′0″L / 41.80000°V 20.91667°L / 41.80000; 20.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Pollog
(Rajonet e RM)
Zyrat Gostivar
Kryetari i komunës Arben Taravari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 513,39 km2
Popullsia 81 042 banorë
Dendësia 157,86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1230
Prefiksi +389 (0)42
Targa License plate of Gostivar.svg
Koordinatat 41° 48′ 0″ Veri

20° 55′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare gostivari.gov.mk

Qendra e komunës gjendet në Gostivar.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gostivarit jetojnë 81,042 banorë.[1] Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 81,042 100%
Shqiptarë 69,697 72,6%
Maqedon 15,177 16,5%

Turq

7991 9.8%

Romë

2237 3,8%

Boshnjakë

39 0.04%

Vlleh

15 0,01%

Tjerët

0 0,0%

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Gostivarit më së shumti merret me ...

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto