Sërmnova

fshat në Maqedoni

Sërmnovë është fshat në komunën e Gostivarit.

Sërmnova
Fshat
Srbinovo GV 02.JPG
Popullsia
 • Gjithsej1.039
{{{postal_code_type}}}
1239
TargatGV

GjeografiaRedakto

Fshati gjendet në jug të Gostivarit afër 15 km larg tij.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Sërmnovë jetojnë 1179 banorë, të gjithë shqiptarë.

EkonomiaRedakto

Ekonomomi ne fsh.Sermnove sillet reth 5 milion U$D


HistoriaRedakto

Nga viti 18.XII. 1996 dhe deri në vitin 2004 Sërmnova ka qenë Komunë në veti . Por me ndryshimin e ligjit për ndarje teritoriale Sërmnova ju bashkangjit Komunës së Gostivarit