Raveni
Fshat
Raven 01.jpg
Popullsia
 • Gjithsej1.615
{{{postal_code_type}}}
1230
TargatGV

GjeografiaRedakto

Reveni gjendet rreth 5 kilometra larg qytetit të Gostivarit dhe rreth 2 km larg burimit të lumit të Vardarit.

DemografiaRedakto

Fshati ka rreth 2000 banorë.

EkonomiaRedakto

Në fshat më e zhvilluar është bujqësia dhe blegtoria, por një pjesë dërmuese e banorëve gjenden në mërgim.


HistoriaRedakto

Raveni është një fshat i lasht shqiptarë, patriotik që disa herë u dogj nga armiqtë sllavë, por kurre s'u gjunjëzua ndaj tyre.