Forina është fshat në rethinën e qytetit të Gostivarit dhe është pjesë e Komunës së GostivaritRepublikën e Maqedonisë.

Forina
Форино
Fshat
Foto nga Forina
Foto nga Forina
Popullsia
 • Gjithsej4,652
{{{postal_code_type}}}
1237
TargatGV

Gjeografia Redakto

 
Barnatorja në fshatin Forinë të Gostivarit

Forina kufizohet me Çegranin me fshatin Çajlë, Tumçevishtin dhe me "Malin e Thatë".

Historia Redakto

Nga data 18 dhjetor 1996 dhe deri në fund të vitit 2004 fshati Forinë ishte pjesë e Komunës së Çegranit [1] e cila me ndryshimin e ligjit për ndarje teritoriale ju bashkangjit Komunës së Gostivarit.

Demografia Redakto

Shumica e banorëve të fshatit Forinë janë të nacionalitetit shqiptarë dhe te fesë islame kurse një numër i vogël i banorëve i përket përkatsisë rome

Kultura Redakto

Fshati Forineë përmban akoma disa tradita dhe zakone tradicionale. Edhe pse gjeneratat e reja tani kane filluar te modernizohen mirepo serisht tradita ka rendesi te madhe ne kete fshat.

Gjithashtu, ne vitin 2003-2006 filloi te funksionoje shkolla fillore "Përparimi" që ka funksionuar shume vite me pare dhe nje kohe te gjate ishte pasive. Femijet e ketij fshati deri ne kete kohe kane qene te obliguar te shkojne ne Shkollen fillore Perparimi ne Çegran

Banoret e ketij fshati, te gjithe jane shqipetare te besimit islam. Gjithashtu ne kete fshat gjenden tre xhami: Xhamia e varrezave, Xhamija qendrore (ne qender te fshatit) dhe Xhamia e Bedrit e ndertuar ne vitin 2004 ne dalje te fshatit forine per ne Çajle.

Sporti Redakto

Forina ka dhe klubin futbollistik Vardari, që ka marrë emrin nga lumi Vardar që kalon nepër këtë fshat.

Shih edhe Redakto41°49′24″N 20°57′46″E / 41.823458°N 20.962860°E / 41.823458; 20.962860