Radostusha

fshat në Maqedoni

Radostushë, (maqedonisht: Ростуша/Rostuša) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Radostushë
Ростуша
Fshat
noform
Vendndodhja
Radostushë is located in Maqedonia e Veriut
Radostushë
Radostushë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 709 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 36′ 36″ Veri

20° 36′ 0″ Lindje

Popullsia 872 banorë (2002)

HistoriaRedakto

Në Mesjetë, fshati ishte i njohur si Radostushë. Në vitin 1426, Gjon Kastrioti dhe tre djemtë e tij (njëri prej tyre ishte Skënderbeu) dhuroi të drejtën për të ardhurat nga taksat e mbledhura nga fshatrat Rodostushe dhe trebishti dhe nga kisha e Shën Marisë, e cila ishte në njërën prej tyre, deri tek Hilandari.[[

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 872 banorë.[1]

  • Turqit 427
  • Maqedonet 297
  • Shqiptaret 41
  • Boshnjaket 2
  • Te tjere 4

BurimetRedakto

http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf

Lidhje të jashtmeRedakto