Radostushë, (maqedonisht: Ростуша/Rostuša) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Radostushë
Ростуша
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej872

Historia

Redakto

Në Mesjetë, fshati ishte i njohur si Radostushë. Në vitin 1426, Gjon Kastrioti dhe tre djemtë e tij (njëri prej tyre ishte Skënderbeu) dhuroi të drejtën për të ardhurat nga taksat e mbledhura nga fshatrat Rodostushe dhe trebishti dhe nga kisha e Shën Marisë, e cila ishte në njërën prej tyre, deri tek Hilandari.[[

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 872 banorë.[1]

  • Turqit 427
  • Maqedonet 297
  • Shqiptaret 41
  • Boshnjaket 2
  • Te tjere 4

Burimet

Redakto

http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf

Lidhje të jashtme

Redakto