Nistrovë, (maqedonisht: Нистрово/Nistrovo) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Nistrovë
Нистрово
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej121

Gjeografia

Redakto

Nistrovo, ndodhet në veri-perëndim të Mavroves, në lumin e Epërm, jo larg nga kufiri me Shqipërine. Fshati është i vendosur në këmbët e malit korab shpatin juglindor te saj me Përoin e thëlle, të lartë mbi gryka. Fshati me i afert eshte bibaj ku shume kush e konsideron fshatin Bibaj si pjes e Nistroves

Fshati është malor dhe shtrihet në një lartësi prej 1318 metra.

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 121 banorë te gjithe Shqiptarë.[1]Shih edhe

Redakto
  1. ^ Regjistrimi maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, Entit Shtetëror të Statistikës, Shkup, 2002, f. 136

Lidhje të jashtme

Redakto