Nistrova

fshat në Maqedoni

Nistrovë, (maqedonisht: Нистрово/Nistrovo) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Nistrovë
Нистрово
Fshat
Vendndodhja
Nistrovë is located in Republika e Maqedonisë
Nistrovë
Nistrovë
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Rekë e Epërme
Lartësia 1318 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 44′ 6″ Veri

20° 38′ 10″ Lindje

Popullsia 121 banorë (2002)

Përmbajtja

GjeografiaRedakto

Nistrovo, ndodhet në veri-perëndim të Mavroves, në lumin e Epërm, jo larg nga kufiri me Shqipërine. Fshati është i vendosur në këmbët e malit korab shpatin juglindor te saj me Përoin e thëlle, të lartë mbi gryka. Fshati me i afert eshte bibaj ku shume kush e konsideron fshatin Bibaj si pjes e Nistroves

Fshati është malor dhe shtrihet në një lartësi prej 1318 metra.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 121 banorë te gjithe Shqiptarë.[1]Shih edheRedakto

  1. ^ Regjistrimi maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, Entit Shtetëror të Statistikës, Shkup, 2002, f. 136

Lidhje të jashtmeRedakto