Hape menynë kryesore

Komuna e Tearcës është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Tearcë

Komuna e Tearcës
Komunë
Stema_figuraFlag of Tearce Municipality.png
Vendndodhja
Komuna e Tearcës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Tearcës
Komuna e Tearcës

Koordinatat: 42°04′0″V 21°03′0″L / 42.06667°V 21.05000°L / 42.06667; 21.05000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Zyrat Tearca
Kryetari i komunës Isen Asani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 136,54 km2
Popullsia 22 454 banorë
Dendësia 164,45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1244
Prefiksi (0) 44
Targa TE
Koordinatat 42° 04′ 0″ Veri

21° 03′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.tearce.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Tearcës ka një pozitë gjeografike 42*4'N dhe 21*31"

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2006 në Komunën e Tearcës jetojnë 23 577 banorë. vetme komuna e Tearces ka 3.987 banore ne vitin (2001)

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Tearcës më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Tearcës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto