Rajoni i Shkupit është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në veriperëndim të vendit. Ky rajon në veri kufizohet me Kosovën, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor, Pollogut, Rajonin verilindor, Rajonin lindor dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni i Shkupit
Rajon
Location of Rajoni i Shkupit
Popullsia
 • Gjithsej590.455 [1]

Komunat

Redakto

Rajoni i Shkupit është i përbërë nga 17 komuna[1]:

Nr. Emblema Komuna Shënime
1
 
Komuna e Aerodromit
 

Qyteti i Shkupit
2
 
Komuna e Butelit
3
 
Komuna e Çairit
4
 
Komuna e Gazi Babës
5
 
Komuna e Gjorçe Petrovit
6
 
Komuna e Karposhit
7
 
Komuna e Kisella Vodës
8
 
Komuna e Sarajit
9
 
Komuna e Shutkës
10 Komuna e Qendrës
11
 
Komuna e Belimbegut
12
 
Komuna e Çuçerit
13
 
Komuna e Haraçinës
14
 
Komuna e Petrovecit
15
 
Komuna e Sopishtit
16
 
Komuna e Studeniçanit
17
 
Komuna e Zelenikovës

==Demografia== Sipas Statistikave më të Sakta Besohet se Rreth 35-40% e popullsis së Shkupit jan Shqiptarë

Gjeografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b c d "Rajoni i Shkupit". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto