Rajoni lindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jugperëndim të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin Verilindor, Rajonin Juglindor, Rajonin e Shkupit dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni lindor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Vendbanime 217 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,537 [1] km2
Popullsia 180,938 [1] banorë

KomunatRedakto

Rajoni lindor është i përbërë nga 11 komuna[1]:

Nr. Emblema Komuna
1 Komuna e Berovës
2 Komuna e Çeshinovës-Obleshevës
3 Komuna e Dellçevës
4 Komuna e Karbincës
5 Komuna e Koçanit
6 Komuna e Kamenicës
7 Komuna e Peçevës
8 Komuna e Probishtipit
9 Komuna e Shtipit
10 Komuna e Vinicës
11 Komuna e Zërnocit

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Lindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto