Hape menynë kryesore

Komuna e Vinicës është komunë që shtrihet në pjesën lindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Vinicë.

Komuna e Vinicës
Општина Виница
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Vinica Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni lindor
(Rajonet e RM)
Zyrat Vinica
Kryetari i komunës Emil Doncev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 432.67 km2
Popullsia 19,938 banorë
Dendësia 46.08 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2310
Prefiksi 33
Targa ST
Faqja Zyrtare http://www.OpstinaVinica.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Vinicës ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 19 938 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime :


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto