Komuna e Berovës është komunë që shtrihet në pjesën lindore të Maqedonisë, dhe është pjesë e Rajonit Lindor. Qendra e komunës gjendet në Berovë.

Komuna e Berovës
Општина Берово
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës së Berovës
Flag of Berovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Berovës
Vendndodhja
Komuna e Berovës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Berovës
Komuna e Berovës

Koordinatat: 41°42′0″V 22°51′0″L / 41.70000°V 22.85000°L / 41.70000; 22.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Lindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Berovë
Kryetari i komunës Zvonko Pekevski
Partia LSDM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 598.7 km2
Popullsia 13,941 banorë
Dendësia 23.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2330
Prefiksi (+389) 033
Targa BE
Koordinatat 41° 42′ 0″ Veri

22° 51′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare berovo.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Berovës kufizohet në veri me Komunën e Peçevës, Dellçevës dhe Vinicës, në perëndim me Komunën e Radovishtit dhe Vasilevës, në jug me Komunën e Bosilovës dhe Novosellës, dhe në lindje me Bullgarinë.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Berovës jetojnë 13,941 banorë nga të cilët maqedonas 13,335 (95.7%), romë 459 (3.3%) dhe të tjerë[1].

VendbanimetRedaktoReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi