Hape menynë kryesore

Komuna e Koçanit është komunë që shtrihet në pjesën lindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Koçani.

Komuna e Koçanit
Општина Кочани
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kocani Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Koçanit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Koçanit
Komuna e Koçanit

Koordinatat: 41°55′0″V 22°24′0″L / 41.91667°V 22.40000°L / 41.91667; 22.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni lindor
(Rajonet e RM)
Zyrat Koçani
Kryetari i komunës Nikolco Ilijev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375.44 km2
Popullsia 38,092 banorë
Dendësia 105.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2300
Prefiksi (+389) 033
Targa KO
Koordinatat 41° 55′ 0″ Veri

22° 24′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.kocani.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Koçanit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Koçanit jetojnë 38 092 banorë nga të cilët 93,12% janë maqedonë, 5,12% rom, 0,83% turq, 0,51% vllah, 0,18% serb dhe 0,245% të tjerë.

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto