Koçani

qytet në Maqedoni
(Përcjellë nga Koçan)

Koçan, (maqedonisht: Кочани/Kočani) është një qytet 120 km larg nga Shkupi, ndodhet në pjesën lindore të Maqedonisë së Veriut, me popullsi prej 28 330. Qyteti Koçan është selia e Komunës të Koçanit.

Koçan
Кочани
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej38.092
{{{postal_code_type}}}
2300
TargatKO
Faqja zyrtareKoçani

Gjeografia

Redakto

Qyteti përhapet në të gjithë anën veriore të luginës së Koçanit. Në veri të qytetit është e malit Osogovë (2.252 m) dhe 8 km larg luginën në jug është e mbyllur nga mali Plaçkovicë (1.754 m ). Qytet është 350–450 m mbi nivelin e detit dhe aeroporti i Shkupit është 110 km nga Koçani.

Demografia

Redakto

Qyteti ka 38 092 banorë.[1]Burimet

Redakto