Hape menynë kryesore

Komuna e Probishtipit është komunë në pjesën lindoreMaqedoni. Qendra e komunës gjendet në qytetin e Probishtipit.

Komuna e Probishtipit
Општина Пробиштип
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni lindor
(Rajonet e RM)
Zyrat Probištip
Kryetari i komunës Toni Tonevski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 325.57 km2
Popullsia 16 193 banorë
Dendësia 49.74 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2210
Prefiksi 32
Targa ST
Faqja Zyrtare http://www.Probistip.gov.mk

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 16 193 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

VendbanimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto