Rajoni juglindor (Maqedoni)

Rajoni juglindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në juglindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në jug me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e lindjes dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni juglindor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Vendbanime 188 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,739 [1] km2
Popullsia 171,972 [1] banorë

KomunatRedakto

Rajoni juglindor është i përbërë nga 10 komuna[1]: Komuna e Bogdancit, Komuna e Gjevgjelis, Komuna e Dojranit, Komuna e Vallandovës, Komuna e Strumicës, Komuna e Novo Sellës, Komuna e Bosilevës, Komuna e Vasilevës, Komuna e Konçes, Komuna e Radovishit.

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Juglindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto