Rajoni juglindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në juglindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në jug me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e lindjes dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni juglindor
Rajon
Location of Rajoni juglindor
Popullsia
 • Gjithsej171.972 [1]

Komunat Redakto

Rajoni juglindor është i përbërë nga 10 komuna[1]: Komuna e Bogdancës, Komuna e Bosilevës, Komuna e Dojranit, Komuna e Gjevgjelisë, Komuna e Konçës, Komuna e Novosellës, Komuna e Radovishtit, Komuna e Strumicës, Komuna e Vallandovës, Komuna e Vasilevës.

Demografia Redakto

Gjeografia Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Juglindor". mls.gov.mk (në anglisht). Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015.

Lidhje të jashtme Redakto

  1. ^ url=https://web.archive.org/web/20160625040233/http://www.rdc.mk/southeastregion/index.php/en/ |language=en|date=25 qershor 2016