Rajoni verilindor (Maqedoni)

Rajoni verilindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në verilindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në veri me Kosovën dhe Serbinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Shkupit dhe Rajonin lindor.

Rajoni verilindor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Vendbanime 192 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,310 [1] km2
Popullsia 173,982 [1] banorë

KomunatRedakto

Rajoni verilindor është i përbërë nga 6 komuna[1]:

Nr. Titulli Titulli
1 Komuna e Kumanovës
2 Komuna e Kratovës
3 Komuna e Kriva Pallankës
4 Komuna e Likovës
5 Komuna e Rankocit
6 Komuna e Nagoriçit të Vjetër

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Verilindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtmeRedakto