Komuna e Kriva Pallankës është komunë që shtrihet në pjesën verilindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Kriva Pallanka.

Komuna e Kriva Pallankës
Општина Крива Паланка
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kriva Palanka Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni verilindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Kriva Pallanka
Kryetari i komunës Arsencho Aleksovski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 480.81 km2
Popullsia 20,820 banorë
Dendësia 27.81 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1330
Prefiksi 31
Targa КP
Faqja Zyrtare http://www.KrivaPalanka.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Kriva Pallankës ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 20 820 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

Popullata e Komunës së Kriva Pallankës më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Kriva Pallankës i përfshin këto vendbanime :


Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi