Hape menynë kryesore

Komuna e Çuçerit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Çuçer. Pas Luftës së Dytë Botërore në gjuhën maqedonisht është bashkangjitur emrit të komunës Çuçer fjala Sandevë (Сандево/Sandevo), emëruar pas një partizane komunist Aleksandar Urdarevski prej ajo rajon.

Komuna e Çuçerit
Општина Чучер-Сандево
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Čučer Sandevo zname.jpg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Çuçerit is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Çuçerit
Komuna e Çuçerit

Koordinatat: 42°06′0″V 21°22′0″L / 42.10000°V 21.36667°L / 42.10000; 21.36667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Çuçeri
Kryetari i komunës Jovan Pejkovski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 240.78 km2
Popullsia 8,493 banorë
Dendësia 35.27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1011
Prefiksi (+389) 002
Targa SK
Koordinatat 42° 06′ 0″ Veri

21° 22′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare cucersandevo.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Çuçerit ka një pozitë gjeografike te mire per industrializim dhe per nji zhvillim te hovshem eshte afer kufirit me republiken e kosoves dhe sipas pozites eshte e pershtatshme

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Çuçerit jetojnë 8493 banorë. Shumica e Banorëve e Çuçerit janë, Sërbo-sllave, Bullgar dhe Shqipëtar. Në komunën e Çuçerit shumica e sllavave në këto fshatra janë shpërngul në kohën e ish Jugosllavisë. Kurse vendast e këtij komunës dhe fshatrat e tij janë Shqipëtaret e Brezës, Tanushës dhe Bllacës.

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Çuçerit më së shumti merret me bujqësi.

VendbanimetRedakto

Komuna e Çuçerit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto