Komuna e Sopishtit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë . Qendra e komunës gjendet në Sopisht.

Komuna e Sopishtit
Komunë
Stema_figuraFlag of Sopište Municipality, Macedonia.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Zyrat Sopishti
Kryetari i komunës Lupçe Mickoski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 222,1 km2
Popullsia 5 656 banorë
Dendësia 25,47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1054
Prefiksi (0) 2
Targa SK
Faqja Zyrtare www.sopiste.gov.mk/

GjeografiaRedakto

Komuna e Sopishtit ka një pozitë të përshtatshme gjeografike duke u kufizuar në veri me Komunën e Shkupit,në lindje me Komunën e Studençanit,në jug me Makedonski Brodin dhe në perëndim me Komunën e Zhelinës.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Sopishtit jetojnë 5 656 banorë.

Kombesia Banore
Totali 5 656
Sllavo-maqedonë 3 404 (60.18)
Shqiptarë 1 942 (34.33)
Turqë 243 (4.30)
te tjere 67

Bazuar në lëvizjet e popullësisë gjatë viteve 2002-2012, vlerësohet se sot struktura etnike është si vijon:

Kombesia Banore
Totali 5 907
Sllavo-maqedonë 57%
Shqiptarë 37%
Turqë 4.5%
Të tjere 1.5%

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Sopishtit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Sopishtit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi