Komuna e Gjorçe Petrovit (maqedonisht Општина Ѓорче Петров/Opština Gjorče Petrov) është komunë që shtrihet në pjesën ë ShkupitMaqedonisë së Veriut.

Општина Ѓорче Петров/Opština Gjorče Petrov
Komuna e Gjorçe Petrovit
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Vendndodhja
Општина Ѓорче Петров/Opština Gjorče Petrov Komuna e Gjorçe Petrovit is located in Maqedonia e Veriut
Општина Ѓорче Петров/Opština Gjorče Petrov Komuna e Gjorçe Petrovit
Општина Ѓорче Петров/Opština Gjorče Petrov
Komuna e Gjorçe Petrovit

Koordinatat: 41°59′0″V 21°25′0″L / 41.98333°V 21.41667°L / 41.98333; 21.41667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e MV)
Zyrat
Kryetari i komunës Sokol Mitrovski
Partia (SDSM)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 250 km2
Popullsia 41 634 banorë
Dendësia 66,93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1000
Targa License plate of Skopje.svg
Koordinatat 41° 59′ 0″ Veri

21° 25′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.opstinagpetrov.gov.mk

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gjorçe Petrovit jetojnë 41,634 banorë.[1] Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 41,634 100%
Shqiptarë 1597 3,8%
Maqedon 35,455 85,7%

Turq

368 0,8%

Romë

1249 3,0%

Boshnjakë

489 1,1%

Vlleh

109 0,2%

Tjerët

2367 5,7%

Lidhje të jashtmeRedakto


  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi

  1. ^ http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Rezultatet e regjistrimit në gjuhën angleze dhe maqedone ( PDF ).