Hape menynë kryesore

Komuna e Sarajit është komunë që shtrihet në rajonin e ShkupitMaqedonisë. Qendra e komunës është Saraji.

Komuna e Sarajit
Општина Сарај
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Saraj Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Saraji
Kryetari i komunës Bekim Murati
Partia (DUI)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 229.06 km2
Popullsia 35408 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare http://www.saraj.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Sarajit shtrihet në pjesën veriperëndimore të qytetit të Shkupit. Kufizohet me komunën e komunën Gjorçe Petrov (lindje), Jegunoc dhe Zhelinë (perëndim), Sopisht dhe Karposh (juglindje). Zoteron nje strukturë kodrinore-malore. Pika më e lartë ndodhet në Malin e Thatë – 1369 m mbi nivelin e detit. Pika më e ulët është f. Krushopek – 276 m lartësi mbidetare.

Veçanti turistike te saj janë: QRS Saraj, Liqeni i Treskës,gryka e Matkës, Xhamia e vjetër e Husein Shahinit e cila daton nga shekulli XV .Nëpër kete komunë kalon edhe Korridori i Tetë .

DemografiaRedakto

 • Numri i banorëve: 35.804
  • Shqiptarë 94.53%
  • Maqedonas 2.89%
  • Boshnjakë 0.16%
  • Romë 0.77%
  • Turq 0.13%
  • Serbë 0.05%
  • Të tjerë 0.47

VendbanimetRedakto

 • Fshatra: 23
 • Numri i bashkësive lokale: 28
 • Sipërfaqja: 240 km2
 • Dita e komunës: 13 dhjetori

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto