Komuna e Veçanit është komunë rurale që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë duke u kufizaur me Komunën e Strugës si dhe në perëndim me Republikën e Shqipërisë.

Komuna e Veçanit
Општина Вевчани
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Vevčani Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e MV)
Zyrat Veçani
Kryetari i komunës Cvetomir Ugrinoski
Partia (VMRO-DPMNE)
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 2433 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Targa VV
Faqja Zyrtare http://www.vevcani.gov.mk/

Qendra e komunës gjendet në Veçan.

GjeografiaRedakto

Komuna e Veçanit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Veçanit jetojnë 2 433 banorë.

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Veçanit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Veçanit i përfshin si vendbanim vetëm fshatin Veçan.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi