Rajoni i Pellagonisë është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jug të vendit. Ky rajon në jugperëndim kufizohet me Shqipërinë dhe në jug me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor dhe Rajonin e Vardarit.

Rajoni i Pellagonisë
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Vendbanime 343 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,717 [1] km2
Popullsia 236,088 [1] banorë

KomunatRedakto

Rajoni i Pellagonisë është i përbërë nga 9 komuna[1]: Komuna e Dollnenit, Komuna e Krushevës, Komuna e Krivogashtanit, Komuna e Demir Hisarit, Komuna e Resnjës, Komuna e Manastirit, Komuna e Novacës, Komuna e Përlepit, Komuna e Mogillës.

DemografiaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d "Rajoni Pellagonisë". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtmeRedakto