Komuna e Krushevës është komunë që shtrihet në rajonin e PellagonisëMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Krushevë.

Komuna e Krushevës
Општина Крушево
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kruševo Municipality, North Macedonia.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pellagonisë
(Rajonet e MV)
Zyrat Krusheva
Kryetari i komunës Lefkija Gazhoska
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 190.68 km2
Popullsia 9684 banorë
Dendësia 51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 7550
Prefiksi 48
Targa BT-nnn-Ux

GjeografiaRedakto

Komuna e Krushevës është komunë që shtrihet në pjesën qendrore të Maqedonisë duke u kufizuar me Komunën e Plasnicës dhe Makedonski Brodit ne veri,në lindje me Komunën e Dollnenit dhe Komunën e Krivogashtanit në lindje,në jug kufizohet me Komunën e Mogillës dhe në perëndim kufizohet me Komunën e Demir Hisarit dhe Komunën e Drugovës. Qendra e komunës gjendet në qytetin e Krushevës.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Krushevës jetojnë 9 684 banorë,[1] shumica e tyre maqedonas,shqiptarë dhe Vllehë.

Numri i shqiptareve është faktikisht shume i larte sepse një pjese nuk vete deklarohen për hir te diskriminimit ne pune, ne karriere apo dhe një aparteidi.

Demographics of Krivogaštani Municipality
Census year Population

1994 9,821

2002 9,684

Tabela e PopullsisëRedakto

Kombësia Banorë %
Maqedonas 6081 62.8 %
Shqiptarë 2089 21.6 %
Vllehë 1020 10.5 %
Të tjerë 494 5.1 %

EkonomiaRedakto

VendbanimetRedakto

Komuna e Krushevës i përfshin këto vendbanime :


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi

  1. ^ 2002 census results in English and Macedonian (PDF)