Krusheva

qytet në Maqedoninë e Veriut
(Përcjellë nga Krushevë (Maqedoni))

41°13′N 21°08′E / 41.22°N 21.14°E / 41.22; 21.14

Krushevë
Крушево
Qytezë
Popullsia
 • Gjithsej5.330
TargatBT

Krushevë është qytet në jugperëndim të Maqedonisë së Veriut si dhe qendër e Komunës së Krushevës.

Gjeografia

Redakto

Krusheva ndodhet në veri të Manastirit. Ky qytet ka lartësinë më të madhe mbidetare në Maqedoninë e Veriut - rreth 1350 m.

Demografia

Redakto

Qyteti është i banur me shumicë popullatë maqedonase si dhe me Vllehë, ndersa është i rrethuar me fshatra shqiptare të kësaj Komune si Norova, Alldançja, Presilla etj.

Sipas vitit 2002 vetë qyteti i Krushevës ka 5330 banorë.

Tabela e Popullsisë

Redakto
Kombësia Banorë %
Maqedonas 4273 80.16 %
Vllehë 1020 19.13 %
Të tjerë 37 0.7 %