Norova është fshat në Komunën e Krushevës, në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Norova
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Krushevë
Kodi Postal 7550
Prefiksi 48
Popullsia 559 banorë (2002)

GjeografiRedakto

Fshati gjendet rreth 15 km në verilindje të qytetit të Krushevës.

PopullsiaRedakto

Mbështetur në të dhënat e shkruara nga historiani bullgari Vasil K’nçov në veprën e tij “Maqedonia, Etnografia dhe Statistika” të vitit 1900, në fshatin Norovë atëbotë jetonin 290 banorë, të gjithë shqiptarë. [1]

Sipas regjistrimit të popullsisë të mbajtur në Maqedoninë e Veriut në vitin 2002, në Norovë jetonin 599 banorë.[2] Përkatësia etnike e banorëve të fshatit Norovë ishte si vijon:

Përkatësia etnike Gjithsej
Shqiptarë 589
Maqedonas 1
Të tjerë 9

Lidhje të jashtmeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto