Sazhdeva

fshat në Maqedoni
(Përcjellë nga Sazhdevë)
Sazhdeva
Саждево
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej393

Gjeografia

Redakto

Fshati Sazhdeva ndodhet në Komunën e Krushevës,në Republikën e Maqedonisë.

Demografia

Redakto

Ky vendbanim në vitin 2002 doli se ka 393 banorë,shumica e tyre shqiptarë,si dhe turq të rexhistruar nga shteti sllav,edhepse shumica e tyre flasin gjuhën shqipe.

Tabela e Popullsisë

Redakto
Kombësia Banorë %
Shqiptarë 184 46.82 %
Turq 207 52.66 %
Të tjerë 2 0.52 %