Komuna e Dollnenit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të fushëgropës së Pellagonis. Kufizohet me komunat e Prilepit, Çashkës, Makedonski Brod, Krushevës dhe Krivograshtanit. Qendra e komunës gjendet në fshatin Dollnen.

Komuna e Dollnenit
Општина Долнени
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Dollnenit
Flag of Dolneni Municipality, North Macedonia.svg
Flamuri i Komunës së Dollnenit
Vendndodhja
Komuna e Dollnenit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Dollnenit
Komuna e Dollnenit

Koordinatat: 41°27′0″V 21°27′0″L / 41.45000°V 21.45000°L / 41.45000; 21.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
(Rajonet e MV)
Zyrat Dollneni
Kryetari i komunës Xhemil Qamili
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 412.43 km2
Popullsia 13,568 banorë
Dendësia 32,90 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 7504
Prefiksi (+389} 048
Targa PP
Koordinatat 41° 27′ 0″ Veri

21° 27′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.opstinadolneni.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Dollnenit ka një pozitë të volitshme gjeografike.Shtrihet në pjesën veriore të fushëgropës së Pellagonisë, në fushën e Prilepit. Popullsia e kësaj komune merren kryesisht me bujqësi,me prodhimin e duhanit që ka një cilësi të lartë dhe rendiment prej 800 tonëve nga kjo komunë,por nuk ngec as prodhimi i grurit i cili arrin deri më 1 mijë e 200 tonë në vit.

Komuna kufizohet me Komunën Çashkë në verilindje, Komunën e Prilepit në juglindje, Komunën e Krivogashtanit në jug, Komunën e Krushevës në jugperëndim, dhe Komunën e Brodit në veriperëndim.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komuna e Dollnenit jetojnë 13568[1] banorë :

  • Maqedon = 4.871 (35,9 %)
  • Shqiptarë = 3.616 (26,7 %)
  • Turq = 2.597 (19,1 %)
  • Boshnjak = 2.380 (17,5 %)
Bazuar në të dhënat demografike ndër vite si:numri i lindjeve,migrimet,martesat,numrin e nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme,shihet që tanimë Shqiptarët përbëjnë shumicen e popullsisë së Dollnenit.[nevojitet citimi]

VendbanimetRedakto

Komuna e Dollnenit i përfshin këto vendbanime :


Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi


ReferimeRedakto

  1. ^ Stat.gov