Komuna e ... është komunë që shtrihet në pjesën ... të Maqedonisë duke u kufizaur me ... . Qendra e komunës gjendet në ...

Komuna e Çashkës
Општина Чашка
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Čaška Municipality, North Macedonia.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Çashkës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Çashkës
Komuna e Çashkës

Koordinatat: 41°38′0″V 21°40′0″L / 41.63333°V 21.66667°L / 41.63333; 21.66667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e MV)
Zyrat Çashkë
Kryetari i komunës Goran Stojanovski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 819.45 km2
Popullsia 7,673 banorë
Dendësia 9.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1413
Prefiksi (+389) 043
Targa VE
Koordinatat 41° 38′ 0″ Veri

21° 40′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare Caska.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Çashkës jetonin 7673 banorë.

Maqedonë = 4,395 Shqiptarë = 2,703 Turk = 391 Të tjerët = 184

Bazuar në lëvizjet e popullësisë gjatë viteve 2002-2012, vlerësohet se sot struktura etnike është si vijon:

Kombesia Banore
Totali 7 957
Maqedonas 49.6%
Shqiptarë 42.2%
Turqë 5.5%
Të tjere 2.7%

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime :


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi