Hape menynë kryesore

Komuna e Velesit është komunë që shtrihet në pjesën qendrore të Republikës e Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Veles.

Komuna e Velesit
Општина Велес
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Veles Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e RM)
Zyrat Velesi
Kryetari i komunës Slavčo Čadiev
Partia (VMRO-DPMNE)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 427.45 km2
Popullsia 55,108 banorë
Dendësia 128.92 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1400
Prefiksi 43
Targa VE
Faqja Zyrtare http://www.Veles.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Velesit ka një pozitë gjeografike në qendër të shtetit.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Velesit jetojnë 55 108 banorë nga të cilët:

  • 46 767 (84,86%) maqedonë,
  • 2 406 (4,37%) boshnjakë,
  • 2 299 (4,17%) shqiptarë,
  • 1 724 (3,13%) turq,
  • 800 (1,45%) romë,
  • 540 (0,98%) serb,
  • 343 (0,62%) vllehë,
  • 229 (0,42%) të tjerë.

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së Velesit më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto