Dollneni

fshat në Maqedoni
(Përcjellë nga Dollnen)

Dollneni, (maqedonisht: Долнени/Dolneni) ёshtё fshat në Maqedoninë e Veriut dhe seli e Komunës së Dollnenit.

Dollneni
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej375
TargatPP

Gjeografia

Redakto

Dollneni shtrihet në rajonin e Pellagonisë, rreth 15 km nga qyteti i Prilepit. Fshati gjendet në një lartësi mbidetare prej 622 m.

Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2002, fshati kishte 375 banorë, prej të cilëve 374 ishin maqedonas.


Shih edhe

Komuna e Dollnenit