Krusheva

qytet në Maqedoni

Koordinatat: 41°13′V 21°08′L / 41.22°V 21.14°L / 41.22; 21.14

Krushevë është qytet në qendër të Maqedonisë së Veriut.

Krushevë
Крушево
Qytezë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Krushevë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1,350 m (m.n.d.)
Targa BT
Popullsia 5330 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Krusheva ndodhet në veri të Manastirit. Ky qytet ka lartësinë më të madhe mbidetare në Maqedoninë e Veriut - rreth 1350 m. Është qytet dhe qendër komunale e Komunës së Krushevës.

DemografiaRedakto

Qyteti është i banur me shumicë popullatë maqedonase si dhe me Vllehë, ndersa është i rrethuar me fshatra shqiptare të kësaj Komune. Sipas vitit 2002 ka 5330 banorë.

Tabela e PopullsisëRedakto

Kombësia Banorë %
Maqedonas 4273 80.16 %
Vllehë 1020 19.13 %
Të tjerë 37 0.7 %