Hape menynë kryesore

Komuna e Përlepit është komunë që shtrihet në pjesën rajonin e PellagonisëMaqedonisë duke u kufizaur me ... . Qendra e komunës gjendet në Përlepi.

Komuna e Përlepit
Општина Прилеп
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Prilep Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Pellagonisë
(Rajonet e RM)
Zyrat Përlepi
Kryetari i komunës Marjan Ristevski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1194.44 km2
Popullsia 76,768 banorë
Dendësia 64.27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2 7500
Prefiksi 48
Targa PP
Faqja Zyrtare http://www.Prilep.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Përlepit ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 76 768 banorë nga të cilët x % janë:[1]

  • Maqedonas - 70,878
  • Shqiptarë - 22
  • Jevgj - 4,433
  • Turq - 917
  • Boshnjakë - 86
  • Serbë - 172
  • Vllehë - 17
  • Të tjerë - 243

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto