Komuna e Gjevgjelisë është komunë që shtrihet në pjesën juglindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Gjevgjelia.

Komuna e Gjevgjelisë
Општина Гевгелија
Komunë
noform
Kuvendi i komunës së Gjevgjelisë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Gevgelija Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Gjevgjelisë is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Gjevgjelisë
Komuna e Gjevgjelisë

Koordinatat: 41°09′0″V 22°30′0″L / 41.15000°V 22.50000°L / 41.15000; 22.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni juglindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Gjevgjelia
Kryetari i komunës Sasho Peçkov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 483.43 km2
Popullsia 22.988 banorë
Dendësia 47.55 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1480
Prefiksi (+389) 034
Targa GE
Koordinatat 41° 09′ 0″ Veri

22° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare gevgelija.gov.mk

GjeografiaRedakto

Komuna e Gjevgjelisë ka një pozitë gjeografike ...

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 22 988 banorë nga të cilët x % janë ...

EkonomiaRedakto

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

VendbanimetRedakto

Komuna e Gjevgjelisë i përfshin këto vendbanime :Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Komunat në Maqedoni e Veriut  

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi