Córdoba, Andalusia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Córdoba, të provincës Córdoba, në Andalusia. Córdoba, Andalusia ka 325453 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1255.24 km2.

Córdoba, Andalusia
Komunë
noform
View of the Roman bridge and the city of Córdoba
Stema_figuraFlag of Córdoba, Spain.svg
Vendndodhja
Córdoba, Andalusia is located in Spanjë
Córdoba, Andalusia
Córdoba, Andalusia

Koordinatat: 37°53′0″V 4°46′0″P / 37.88333°V 4.76667°P / 37.88333; -4.76667

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Córdoba
Qarku Córdoba
Kryetari i Bashkisë José Antonio Nieto Ballesteros
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1255.24 km2
Lartësia 120 m (m.n.d.)
Popullsia 325453 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 169 B.C.E. (Roman colony)
Vendasit Cordobés/sa, cordobense, cortubí, patriciense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 14001–14014
Koordinatat 37° 53′ 0″ Veri

4° 46′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cordoba.es

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto