Kosturi (Greqi)

Qyteti në Greqi, Maqedonia Perëndimore

40°31′N 21°16′E / 40.517°N 21.267°E / 40.517; 21.267

Kostur
Kesrije
Καστοριά
Qytet
Emri i banorëveKosturli

Kostur ose Kesrije (greqisht: Καστοριά/Kastoria; maqedonisht: Костур/Kostur; turqisht: Kesrie) është një qytet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë, Greqi. Qyteti është qendra e administratës në Maqedoninë Perëndimore, dhe Dioqeza e Kosturit të kishës greke. Dikur ka qene qytet i banuar nga shqiptare, por ata u shpengulen me dhune nga administrata Greke ne vitin 1913. Kosturi është i famshëm për vendndodhjen e saj të bukur dhe kishat e shumta të saj mesjetare. Qyteti ka qenë një qendër gëzofpunues nga kohët bizantine deri më sot. Sipas regjistrimit të vitit 2001 popullsia e Kosturit është 14.813 njerëz.

Kultura Redakto

Në qendër ka mbijetuar Xhamia e Plumbit, Kostur.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto