Kotono Mitsuishi (三石 琴乃 Mitsuishi Kotono) është një dubluese japoneze. Ka lindur më 8 dhjetor 1967TokyoJaponi. Pasi u diplomua në shkollën e mesme, në vitin 1986, hyri në Akademinë Katsuta Seiyū. Gjatë kësaj kohe u mor me disa punë të përkohshme dhe në fund arriti të punonte si sekretare për një shoqëri, por u detyrua t’a braktiste sepse ngarkesa ishte e lartë.

Kotono Mitsuishi duke kënduar këngën nga Moon Revenge - Peach Hips.

Nga viti 1990 ka marrur pjesë në dublimin e shumë filmave anime, ku dublimi në Sailor Moon si Usagi Tsukino i dha famë të menjëhershme dhe do fitonte akoma më shumë famë me rolin tjetër në Neon Genesis Evangelion si Misato Katsuragi.

Për momentin ajo është e punësuar nga Arts Vision ; jeton e martuar dhe me një vajzë në Japoni.

Puna si dubluese Redakto

Anime Redakto

 • Agatha Christie's Great Detectives Poirot dhe Marple (Kyōko)
 • Angelic Layer (Shoko Asami)
 • Anpanman (Maron-kun)
 • Baketsu de Gohan (Mint)
 • Battle Fighters Garō Densetsu 2 (Mai Shiranui)
 • Blue Seed (Kōme Sawaguchi)
 • Cardcaptor Sakura (Maki Matsumoto)
 • Corrector Yui (Frize)
 • Crayon Shin-chan (Ageo-sensei)
 • Daa! Daa! Daa! (Akira Kijou)
 • Detective Academy Q (Hitomi Tachikawa)
 • Detective Conan (Keele (Reina Mizunashi), Yuri Konno)
 • Doraemon (Tamako Nobi)
 • Excel Saga (Excel)
 • Flame of Recca (Kagebōshi, Kagerō)
 • Fruits Basket (Kagura Sohma)
 • Fullmetal Alchemist (Gracia Hughes)
 • Future GPX Cyber Formula (Asuka Sugō)
 • GEAR Fighter Dendō (Orie Kusanagi, Bega, narrator, announcer)
 • Genji Tsūshin Agedama (Ibuki Hiraya)
 • Ghost Stories (Kayako Miyanoshita)
 • Ginga Sengoku Gunyūden Rai (Shimon)
 • Great Teacher Onizuka (Urumi Kanzaki)
 • Gundam
 • After War Gundam X (Toniya Malme)
 • Mobile Suit Gundam SEED (Murrue Ramius, Haro, Ezaria Joule, narrator)
 • Mobile Suit Gundam SEED Destiny (Murrue Ramius, narrator)
 • Hana no Mahōtsukai Marybelle (Ribbon)
 • Hare Tokidoki Buta (Kazuko-sensei)
 • Hidamari no Ki (Oshina)
 • High School Mystery: Gakuen 7 Fushigi (Yukari Kawai, female student B)
 • Hyper Police (Fonne Walkure)
 • Irresponsible Captain Tylor (Kim Kyung Hwa)
 • Jungle Ōja Tā-chan (Helen Noguchi)
 • Kaleido Star: Arata naru Tsubasa (Cathy)
 • Kamikaze Kaito Jeanne (Saki Matsubara)
 • King of Bandit Jing (Izarra)
 • Kishin Dōji Zenki (Nagi)
 • Kocchi Muite! Miiko (Mama)
 • Legendz (Killbeat)
 • Little Snow Fairy Sugar (Ginger)
 • Mahoraba (Yū Minazuki)
 • Monster Rancher (Pixie (Venus))
 • Neon Genesis Evangelion (Misato Katsuragi)
 • Nintama Rantarō (Yamabuki, Ayaka)
 • Noir (Mireille Bouquet)
 • One Piece (Olivia)
 • Onegai My Melody (My Melody)
 • Ojarumaru (Okame-hime, Hoshino Mama I, Shikibu Akamurasaki)
 • Oruchuban Ebichu (Ebichu)
 • Paranoia Agent (Harumi Chōno)
 • Pokémon (Metamon)
 • Mewtwo: Ware ha Koko ni Ari! (Domino)
 • Revolutionary Girl Utena (Juri Arisugawa)
 • Seritë Sailor Moon (Usagi Tsukino, Chibi Chibi)
 • The Snow Queen (Aunete)
 • Spiral: Suiri no Kizuna (Madoka Narumi)
 • Steel Angel Kurumi (Misaki Kagura)
 • Sumebato no Cosmos Shō: Suttoko Taisen Dokkoidā (Sayuri Yurine, Hiyashinsu)
 • Tales of Eternia: The Animation (Ekusushia)
 • Those Who Hunt Elves (Celcia Marieclaire)
 • Wedding Peach (Potamos)
 • Yaiba (Sayaka Mine)
 • Zatch Bell! (El Shebus, Rīya)

Filma Redakto

 • Cardcaptor Sakura: The Movie (Filmi)(Maki Matsumoto)
 • Crayon Shin-chan—Mission: Pig's Hoof (O-iroke)
 • Darkside Blues (Mai)
 • Digimon Tamers: Battle of Adventurers (Minami Uehara)
 • The End of Evangelion (Misato Katsuragi)
 • Evangelion: Death and Rebirth (Misato Katsuragi)
 • Gekijōban Garō Densetsu (Mai Shiranui)
 • Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa (Gracia Hughes)
 • Pokémon: The Movie 2000 (Michiko/Ship's Captain)
 • Revolutionary Girl Utena: Adolescence of Utena (Juri Arisugawa)
 • Sailor Moon R (Usagi Tsukino)
 • Make Up! Sailor Senshi (Usagi Tsukino)
 • Sailor Moon S (Usagi Tsukino)
 • Sailor Moon SuperS (Usagi Tsukino)
 • Ami-chan no Hatsukoi (Usagi Tsukino)
 • X (Satsuki Yatōji)

Lojëra Redakto

 • Abarenbō Princess (Rouge Victoille)
 • Ajito 2 (Kazumi Saeki)
 • Angelique (Rosalia de Catargena)
 • Angelique Special 2 (Rosalia de Catargena)
 • Armored Core (Operator, Computer Voice)
 • Brave Fencer Musashi (Queen, Brandy Taii, Tumbler)
 • Dead or Alive 3 (Christie)
 • Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball (Christie)
 • Eberouge 2 (Lindel Falken)
 • Eve burst error Plus (Marina Hōjō)
 • Jikkyō Powerful Pro Yakyū 5-11 (Stadium Announcer)
 • Kisetsu wo Dakishimete (Tomoko Kokuritsu)
 • Magna Carta (Rianna)
 • Melty Blood (Aoko Aozaki)
 • Menkyo wo Torō! DX 2001 Nendoban (Reika Asami)
 • Namco x Capcom (Kyōko Minazuki)
 • Neon Genesis Evangelion 2 (Misato Katsuragi)
 • Eva to Yukai na Nakamatachi (Misato Katsuragi)
 • Girlfriend of Steel (Misato Katsuragi)
 • Girlfriend of Steel 2 (Misato Katsuragi)
 • Oni (Konoko (AKA Mai Hasegawa))
 • PoPoLoCrois series (Narcia, Kai)
 • Power DoLLS 2 (Yao Fei Lun)
 • Power Instinct 2 (Mikazuki Kurumi, Kurara Hananokoji )
 • Puyo Puyo CD (Arle Nadja)
 • Puyo Puyo Tsū CD (Arle Nadja)
 • Rival Schools (Kyoko Minazuki)
 • Project Justice (Kyoko Minazuki)
 • Shinrai (Nohime Fujizuru)
 • Super Robot Wars series (Misato Katsuragi, Toniya Malme, Bega, Murrue Ramius)
 • Wa ga Ryū wo Miyo (Kaaya)
 • Wild Arms 4 (Falmel)

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto