Kouvola (finlandisht: Kouvolan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Kymenlaakso.

Kouvola
Kouvolan kaupunki
Qytet
noform
Zona e këmbësorëve Manski në qendër të qytetit Kouvola
Stema_figura
Vendndodhja
Kouvola is located in Finlanda
Kouvola
Kouvola
Vendndodhja e Kouvola në Finlandë

Koordinatat: 60°52′5″V 26°42′15″L / 60.86806°V 26.70417°L / 60.86806; 26.70417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kymenlaakso
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Lauri Lamminmäki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,883.30 [1] km2
Popullsia 86,302 [2] banorë
Dendësia 33.73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1922
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 45100
Koordinatat 60° 52′ 5″ Veri

26° 42′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kouvola.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto