Kymenlaakso (suedisht: Kymmenedalen) është një rajonFinlandë. Ky rajon kufizohet me Uusimaa, Päijänne Tavastia, Savonia Jugore, dhe Karelia Jugore. Emri "Kymenlaakso" ka domethënie Lugina e lumit Kymijoki. Kymijoki është një nga lumenjtë më të mëdhenj në Finlandë me një pellg që zë 11% të sipërfaqes së Finlandës.

Kymenlaakso
finlandisht : Kymenlaakson maakunta
Kymmenedalens landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Uusimaa, Karelia, Tavastia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5595.36 km2
Popullsia 180,845 banorë (2013)
Dendësia 32/km2 (84/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare kymenlaakso.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Kymenlaakso.

Ka shtatë komuna në Kymenlaakso (Kymmenedalen). Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

Nën-rajoni Kouvola:

Nën-rajoni Kotka-Hamina:

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


Koordinatat: 60°30′V 027°00′L / 60.500°V 27.000°L / 60.500; 27.000