Kymenlaakso (suedisht: [Kymmenedalen] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është një rajonFinlandë. Ky rajon kufizohet me Uusimaa, Päijänne Tavastia, Savonia Jugore, dhe Karelia Jugore. Emri "Kymenlaakso" ka domethënie Lugina e lumit Kymijoki. Kymijoki është një nga lumenjtë më të mëdhenj në Finlandë me një pellg që zë 11% të sipërfaqes së Finlandës.

Kymenlaakso
Kymenlaakson maakunta
Kymmenedalens landskap
Stema zyrtare e Kymenlaakso
Location of Kymenlaakso
Popullsia
 • Gjithsej180.845
Faqja zyrtarekymenlaakso.fi

Komunat Redakto


Ka shtatë komuna në Kymenlaakso (Kymmenedalen). Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

Nën-rajoni Kouvola:

Nën-rajoni Kotka-Hamina:

Galeria Redakto

Lidhje të jashtme Redakto


60°30′N 027°00′E / 60.500°N 27.000°E / 60.500; 27.000