Päijänne Tavastia (finlandisht: Päijät-HämeLangue langue non reconnue : fi; suedisht: Päijänne-TavastlandLangue langue non reconnue : sv) është një rajonFinlandën jugore, në jug të liqenit Päijänne. Ky rajon kufizohet me rajonin Uusimaa, Tavastia Proper, Pirkanmaa, Finlanda Qendrore, Savonia Jugore dhe Kymenlaakso.

Päijänne Tavastia
Päijät-Hämeen maakuntaLangue langue non reconnue : fi
Päijänne-Tavastlands landskapLangue langue non reconnue : sv
Stema zyrtare e Päijänne Tavastia
Location of Päijänne Tavastia
Popullsia
 • Gjithsej202.424
Faqja zyrtarepaijat-hame.fi

KomunatRedakto

Gjithsej jan 11 komuna në Päijänne Tavastia. Qytetet dhe qytezat janë të shënuar me tekst të theksuar.

Nën-rajoni Lahti:

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shi edheRedakto

Coordinates: 61°15′N 25°50′E / 61.250°N 25.833°E / 61.250; 25.833