Savonia Jugore (finlandisht: Etelä-Savo; suedisht: Södra Savolax) është një rajon në jug-lindje të Finlandës. Ajo kufizohet me rajonet Savonia Veriore, Karelia Veriore, Karelia Jugore, Kymenlaakso, Päijänne Tavastia, dheFinlanda Qendrore. Sipërfaqja e përgjithshme e Savonia-s Jugore është 18,768.33 km2 (7,246.5 sq mi), dhe me një popullsi prej 153,738 (2011).

Savonia Jugore
finlandisht : Etelä-Savon maakunta
Södra Savolax landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Savonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18768.33 km2
Popullsia 152,518 banorë (2013)
Dendësia 8.1/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-04
Faqja Zyrtare esavo.fi

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Savonias Jugore.

Savonia Jugore ka gjithsej 14 komuna (qytezat janë me tekst të theksuar).

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shih edheRedakto