Karelia Jugore (finlandisht: Etelä-Karjala; suedisht: Södra Karelen) është një rajon i Finlandës. Kufizohet me rajonet: Kymenlaakso, Savonia Jugore dhe Karelia Veriore, gjithadhtu me Rusinë.

Karelia Jugore
finlandisht : Etelä-Karjalan maakunta
Södra Karelens landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Karelia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6873 km2
Popullsia 132252 banorë (2013)
Dendësia 19/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-02
Faqja Zyrtare Etelä-Karjala

KomunatRedakto

 Artikulli kryesor: Komunat e Karelias Jugore.

Karelia Jugore është e ndarë në 9 komuna. Dy nga të cilat janë qytete.

TurizmiRedakto

Karelia Jugore është zonë e njohur turistike në Finlandë me disa veçori të veçanta – natyrën e saj, vendndodhja pranë Liqenit Saimaa dhe kufiri, si dhe trashëgimia e saj kulturore dhe historikë si një rajon kufitar.

Në sajë të atraksioneve natyrore, rrugëve ujore dhe ishujve, turizmi ka parakushtet natyrore për zhvillimin në Karelia-n Jugore. Qendrat provinciale janë vazhdimisht në përmirësimin e shërbimeve të tyre. Lappeenranta në vitet e fundit është fokusuar veçanërisht në shërbimet turistike për familjet, ndërsa Imatra në peshkim dhe spa turizëm. Ka një përzgjedhje e mirë të atraksioneve të agro-turizmit dhe shërbimeve turistike në dispozicion rreth rajonit.[1]

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ShënimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 23 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)