Lappeenranta (finlandisht: Lappeenrannan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Karelia Jugore.

Lappeenranta
Lappeenrannan kaupunki
Qytet
Porti i Lappeenranta
Porti i Lappeenranta
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej72.495 [1]
Faqja zyrtarewww.lappeenranta.fi

Referime Redakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme Redakto