Kulla e Sahatit është një monument i trashëgimisë kulturore në Kavajë, në qarkun e Tiranës, Shqipëri. Ky monument është i miratuar më 16 tetor 1948.[1]

Kulla e Sahatit në Kavajë
Kulla pranë Xhaminë e Kapllan Pashës
VendndodhjaKavajë, Tirana, Shqipëri
Koordinatat41°11′02″N 19°33′42″E / 41.18398°N 19.56164°E / 41.18398; 19.56164
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar16.10.1948
Nr. i referencësKJ013
Kulla e Sahatit, Kavajë is located in Earth
Kulla e Sahatit, Kavajë (Earth)

Kulla u ndërtuar në Perandorinë Osmane në vitin 1817 nga shqiptari Ibrahim bej Alltuni.[2] Kulla është në qendër të qytetit në krahë të Xhamisë së Kapllan Pashës (Xhamia e Kubielies) ku ndodhet qendra e qytetit.

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE dhe LISTA E ZONAVE TË MBROJTURA TË TRASHËGIMISË KULTURORE: DREJTORIA RAJONALE E KULTURËS KOMBËTARE DURRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017.
  2. ^ "Mbishkrimet turko-arabe dëshmi kulture dhe mesazhe të një bote shpirtërore". Marrë më 2017-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)