Kyle Naughton (lindur më 17 nëntor 1988) është një futbollist i cili luan me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League si mbrojtës. Lindur në Sheffield, South Yorkshire, ai ishte një produkt i akademisë së Sheffield United përpara se të promovoheshe në skuadrën e parë në vitin 2008. Ai ka përfaqsuar Anglinë në nivelin U–21 dhe gjatë karrierës së tij ka pasur huazime te Gretna, Middlesbrough, Leicester City dhe Norwich City.

Kyle Naughton
Kyle naughton lcfc.png
Naughton duke luajtur me Leicester City në vitin 2011
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKyle Naughton[1]
Datëlindja (1988-11-17) 17 Nëntor 1988 (33 vjeç)[1]
VendlindjaSheffield, Angli[1]
Gjatësia5 ft 11 in (1.80 m)[1]
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Tottenham Hotspur
Numri16
Karriera rinore
1996–2008Sheffield United
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2008–2009Sheffield United40(1)
2008Gretna (Huazim)18(0)
2009–Tottenham Hotspur42(0)
2010Middlesbrough (Huazim)15(0)
2010–2011Leicester City (Huazim)34(5)
2011–2012Norwich City (Huazim)32(0)
Kombëtarja
2008–2010Anglia U–219(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 12:31, 11 nëntor 2014 (UTC)

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c d Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. fq. 304. ISBN 978-1-84596-601-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)