Lászlo Kincses (lindur më 16 shkurt 1952Budapest dhe vdiq më 12 maj 2022Budapest) është një ish politikan dhe gjuhëtar hungarez

László Kincses
Të dhëna vetjake
U lind më16 shkurt 1952
Budapest, Hungari
Vdiq mëmaj 12, 2022 (70 vjeç)
Budapest, Hungari
NënshtetësiaHungareze
Partia politikefidesz
Bashkëshortja/etAna Kincses (i lindur më 1954) (1975-2022)
Fëmijët3
Punësimipolitikanët, gjuhëtar

László Kincses lindi më 16 shkurt 1952Budapest me prindërit e tij të quajtur Peter dhe Elena Kincses.

László Kincses ai u martua me Ana Kincses në 1975 dhe ka tre fëmijë.

Kincses bashkohet me politikanët e FIDESZ në 1992.

Kincses vdiq nga probleme të rënda në zemër më 12 maj 2022 në Spitalin e Budapestit.

Referimet Redakto