Lakewood, Ohio (City of Lakewood) është një qytet në qarkun 24px Cuyahogashtetit federal Ohio, SHBA. Në Lakewood, Ohio jetojnë 52131 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 3639.7 banor/km2 (9426.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 17.33 km2 (6.69 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 215 m (705 ft). [1]

Lakewood, Ohio
Anglisht : City of Lakewood
qytet
noform
Cleveland, Ohio as seen from Lakewood Park in April 2007
Vendndodhja
Lakewood, Ohio is located in SHBA
Lakewood, Ohio
Lakewood, Ohio

Koordinatat: 41°28′51″V 81°48′1″P / 41.48083°V 81.80028°P / 41.48083; -81.80028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku 24px Cuyahoga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.33 km2
 •  tokësore 14.32 km2
 •  ujore 3 km2
Lartësia 215 m (m.n.d.)
Popullsia 52131 banorë (2010)
Dendësia 3639.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 44107
Prefiksi 216
Koordinatat 41° 28′ 51″ Veri

81° 48′ 1″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.onelakewood.com

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "US Board on Geographic Names". United States Geological Survey. 25 tetor 2007. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Lakewood, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale