Lancaster, Pennsylvania (City of Lancaster) është një qytet në qarkun Lancastershtetit federal Pennsylvania, SHBA. Në Lancaster, Pennsylvania jetojnë 59322 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (7.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (368 ft).

Lancaster, Pennsylvania
Anglisht : City of Lancaster
qytet
noform
Downtown Lancaster, dominated by the new Lancaster County Convention Center and Marriott Hotel, as well as the W. W. Griest Building and the Lancaster County Court House.
Flamuri_figura
Vendndodhja
Lancaster, Pennsylvania is located in SHBA
Lancaster, Pennsylvania
Lancaster, Pennsylvania

Koordinatat: 40°2′23″V 76°18′16″P / 40.03972°V 76.30444°P / 40.03972; -76.30444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Pennsylvania
Qarku Lancaster
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 59322 banorë (2010)
 •  urbane 59322 banorë
 •  aglomerati 507766 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1729
Kodi Postal 17573, 17601−17608, 17611, 17622, 17699
Prefiksi 717
Koordinatat 40° 2′ 23″ Veri

76° 18′ 16″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityoflancasterpa.com

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Lancaster, Pennsylvania – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale