Lempäälä (finlandisht: Lempäälän kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Lempäälä
Lempäälän kunta
Komunë
noform
Canal of Lempäälä
Stema_figura
Vendndodhja
Lempäälä is located in Finlanda
Lempäälä
Lempäälä
Vendndodhja e Lempäälä në Finlandë

Koordinatat: 61°19′V 23°45′L / 61.317°V 23.750°L / 61.317; 23.750

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Olli Viitasaari
Të dhëna të tjera
Themelimi 1866
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lempaala.fi

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto